Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Czarna herbata - interesujące fakty i porady

Czarna herbata jest powszechnie znana i często wypijana. Na rynku dostępnych jest wiele odmian, które mają nie tylko doskonale walory smakowe, ale i zdrowotne, pod warunkiem wypijania jej w dozwolonej ilości.

Czarna herbata powstaje poprzez proces fermentacji, suszenia liści i pączków zielonej herbaty. Legenda głosi, że napój ten odkryto przypadkiem, kiedy to podczas transportu z Chin do Anglii zielona herbata zamokła i sfermentowała.

Wielość gatunków

Statystki wskazują, że najwięcej czarnej herbaty wypija się w Europie i USA. Trzeba jednak mieć świadomość, że różne są jej gatunki i odmiany.

Wśród najbardziej popularnych wymienia się: Assam, Ceylo, Yunnan. Dostępne są również herbaty aromatyzowane - z dodatkiem owoców i pąków roślin, korzennych przypraw - wzbogacając w ten sposób walory smakowe czarnego napoju.

Czarna herbata Ceylon - Orange Pekoe z bliska.

Parzenie czarnej herbaty

Herbata czarna musi zostać zalana wodą o temperaturze 90-100 °C. Zbyt niska temperatura wody nie doprowadzi bowiem do wydobycia całości aromatu.

Ważny jest także czas parzenia. Proces ten powinien trwać 3-5 minut, by uzyskać pełnię smaku. Przekroczenie tego czasu powoduje uwalnianie tanin, które hamują jej pobudzające działanie. Ponadto smak napoju nabiera wyraźnej goryczki.

Właściwości czarnej herbaty

Czarna herbata w szerokim stopniu oddziałuje na nasz organizm. Wprawdzie nie jest aż tak zdrowa i dobroczynna jak jej zielona odmiana, jednakże ma wiele zalet, korzystnie działając na nasz organizm.

Liście czarnej herbaty zawierają teiny - substancje, które wykazują silne działanie pobudzające. Dzięki temu wypicie jednej filiżanki tego napoju może być równoważne z kawą. Obecne są również taniny, które neutralizują działanie tein, a jednocześnie odpowiadają za goryczkowaty smak herbaty.

Czarna odmiana to obecność witamin P, K, B1, B2, PP i C.

Regularne picie czarnej herbaty poprawia zdolność koncentracji i myślenia, wpływa korzystnie na układ krwionośny, a dodatkowo usprawnia trawienie i ma działanie bakteriobójcze. Pita w ilości do 3 szklanek dziennie pozwala też ochronić organizm przed kamicą żółciową. Czarna herbata może zapobiegać próchnicy zębów, ze względu na zawartość związków fluoru.

Napój ten, w połączeniu z miodem i cytryną, bardzo często podawany jest przy przeziębieniach. Czarna herbata działa wtedy głównie napotnie, pomagając w wygrzaniu organizmu i zwalczeniu infekcji.

Warto mieć świadomość, że nie zawsze działanie czarnej herbaty wpływa korzystnie na ustrój człowieka. Szczególnie wtedy, gdy jest wypijana w nadmiernej ilości lub jest zbyt mocno zaparzona.

Należy zwracać również uwagę na wielokrotnie jej parzenie. Uważa się, że macerat może zwiększać ryzyko zachowania na nowotwory - długie i kilkakrotne moczenie esencji powoduje wyzwolenie się niekorzystnych dla organizmu związków.

Reklama