Herbata

Odkrywamy sekrety herbaty. Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki.

Zielona herbata - interesujące fakty i porady

Właściwości zielonej herbaty czynią z niej napój o walorach zdrowotnych. Włączając ją do codziennej diety, warto wiedzieć, jakie ma działanie.

Zielona herbata, od wieków ceniona w Chinach i Japonii, podbija ostatnimi laty rynki europejskie i amerykańskie. Niepoddawane fermentacji liście herbaty suszone są zaraz po zerwaniu, dzięki czemu smak zielonego napoju jest delikatny, a kolor naparu znacznie bardziej blady niż odmiany czerwonej czy czarnej.

Choć jeszcze jakiś czas temu powszechne było wypijanie herbaty czarnej, coraz więcej osób stawia na zieloną odmianę tego napoju. Jest to związane przede wszystkim z bogactwem smakowym, dzięki czemu nawet miłośnicy tradycyjnej odmiany mogą odkrywać nowe doznania smakowe.

Wyróżnia się zasadniczo trzy typy zielonej herbaty:

  • Sencha - tradycyjna
  • Matcha - w proszku, używana na ceremoniach herbaty,
  • Hojicha - palona, z małą zawartością kofeiny.

Zasady parzenia zielonej herbaty

Parzenie zielonej herbaty przebiega w nieco bardziej odmienny sposób niż przygotowywanie jej czarnej odmiany. Nie wolno jej zalewać wrzątkiem, a wodą o temperaturze 60°C. Wtedy najlepiej uwypukli się jej smak. Taka temperatura pozwoli również na zachowanie walorów zdrowotnych.

Zieloną herbatę parzyć należy w glinianych dzbankach, choć w naszej kulturze znacznie popularniejsza jest porcelana.

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty

Cenne działanie zielonej herbaty na organizm jest bardzo szerokie. Mówi się nawet o tym, że zielona odmiana tego napoju leczy nowotwory i zapobiega ich powstawaniu. W japońskich prowincjach, w których pija się najwięcej zielonej herbaty zapadalność na nowotwory jest najmniejsza.

Zielona herbata oczyszcza organizm z toksyn. Wpływa korzystnie na koncentrację - wzmacnia przepływ neurotransmiterów, dzięki czemu poprawia pracę mózgu. Napar z zielonych liści wypijany codziennie spowalnia proces rozwoju choroby Alzheimera.

Zielona herbata obniża poziom cholesterolu. Ponieważ zawiera mniejsze ilości teiny, zalecana jest osobom chorującym na nadciśnienie.

Zalecane jest też picie zielonej herbaty w ciąży, zamiast naparu z czarnej jej odmiany. A to dlatego, że jest ona bogata w cenne witaminy, w tym: P, K, C, z grupy B.

By zauważyć dobroczynny wpływ napoju, wskazane jest wypijanie nawet 3 filiżanek dziennie.

Popularność zielonej herbaty

Zielona herbata wykorzystywana jest obecnie nie tylko w formie tradycyjnego naparu. Jej zapach stanowi często bazę perfum i środków do pielęgnacji ciała, a modne w ostatnich latach napoje na bazie herbaty często sięgają po delikatny jej aromat.

Kupując zieloną herbatę, warto zwrócić uwagę na odmiany uprawiane ekologicznie. Odmiana bio pozyskiwana jest z krzewów, które nie są sztuczne nawożone, zaś przy jej produkcji nie używa się środków chemicznych. To sprawia, że ekologicznie uprawiana zielona herbata jest najzdrowsza.

Reklama